Taavetin koulukeskuksen hankesuunnitelma etenee
Taavetin koulukeskuksen hankesuunnitelma etenee
Sisäilmatyöryhmä on käynnistänyt koko Taavetin koulua koskevan hankesuunnitelman, joka etenee väistötilojen suunnittelun ja hankinnan ohella.
Taavetin koulukeskuksen A ja D rakennusten ilmanvaihdon nuohoukset, korjaukset ja säädöt on tehty. Ilmanvaihdon työt ovat parhaillaan käynnissä C rakennuksessa. Tiivistystyöt on aloitettu ja kellaritiloja on poistettu käytöstä tai liikkumista rajoitettu alueella.
A ja C rakennusten osalta väistötilojen suunnittelu on menossa ja kilpailuttaminen alkaa viikolla 7. Tavoitteena on tehdä hankintapäätös maaliskuun aikana.
Koulunkäynti jatkuu toistaiseksi Taavetin koulukeskuksen tiloissa. Väistötilat on tarkoitus ottaa käyttöön ensi lukukauden alusta alkaen.
Taavetin koulukeskuksen sisäilmaa seurataan terveystarkastajan, kouluterveydenhoitajan ja kunnan henkilöstön kesken koko ajan. Oireilevia henkilöitä on vuodenvaihteen jälkeen ilmaantunut muutamia, mutta tilanne on hallinnassa. Tilojen sisäilmaa on pystytty parantamaan ja vielä on mahdollista hankkia sisäilmanpuhdistimia niitä haluaville. Väistötiloja hankitaan enemmän, jos tilanne näin vaatii.
Kangasvarren koulurakennusten kuntoarvio Granlund Saimaalta valmistuu lähiaikoina. Kuntoarvio koskee koko Kangasvarren koulun rakennuskantaa. Ilmanvaihdon säädöissä ja puhdistuksessa on havaittu puutteita, ja niihin on tilattu korjaukset alan urakoitsijalta. Työt aloitetaan viikolla 11. Ilmanvaihdon automaatiota myös parannetaan kevään aikana.
Lisätietoja vt.kunnanjohtaja Kai Könönen p. 040 712 3994