Siirry pääsisältöön
Julkaistu 3.6.2025

Kotkaniemi-foorumi järjestetään jälleen 6.8.2025 – teemana Suomen suunta muuttuvassa maailmassa

 

Kotkaniemi-foorumin kuva

Valtakunnallinen turvallisuuspolitiikan keskustelutilaisuus Kotkaniemi-foorumi järjestetään neljännen kerran keskiviikkona 6.8.2025 klo 12–16. Tilaisuus pidetään aiempien vuosien tapaan Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa.

Tapahtuman tämän vuoden teemana on ”Suomen suunta muuttuvassa maailmassa – keskusteluja turvallisuudesta”. Tilaisuudessa keskustellaan ja kuullaan puheenvuoroja maailmanpolitiikasta, varautumisesta sekä Suomen taloudesta. Mukana ovat muun muassa diplomaatti, ulkoministeriön strategiajohtaja Antti Helanterä, Ulkopoliittisen instituutin johtaja Hiski Haukkala, Helsingin yliopiston poliittisen historian professori Juhana Aunesluoma, puolustusministeri Antti Häkkänen ja kansainvälisen oikeuden emeritusprofessori Martti Koskenniemi. Toimittajien näkökulmaa tuovat mm. Ylen Venäjän-kirjeenvaihtaja Mika Hentunen, Ilta-Sanomien päätoimittaja Ulla Appelsin, Etelä-Saimaan päätoimittaja Jyrki Utriainen sekä tapahtuman juontava Marja Manninen.

Foorumia on mahdollista seurata suorana YLE Areenasta. Yleisöpaikat tapahtumaan ovat ilmaisia, mutta niitä on rajallinen määrä ennakkoon ilmoittautuville. Yleisöilmoittautuminen avautuu Kotkaniemen kotisivuilla keskiviikkona 25.6. klo 12.

Kotkaniemi-foorumi on vuosittain toistuva tapahtuma, joka on ideoitu Luumäen kunnan aloitteesta. Sen järjestävät yhteistyössä Kotkaniemi-säätiö, Luumäen kunta ja Etelä-Karjalan liitto. Foorumissa käsitellään Suomen suvereniteetin ja turvallisuuden kannalta tärkeitä teemoja itsenäistymisen merkkihenkilön, presidentti P. E. Svinhufvudin pitkäaikaisimman kodin puutarhaympäristössä.

 

Lisätiedot:
Kotkaniemi-museo, puh. 040 522 7553

Annastiina Löppönen, museoamanuenssi, puh. 040 820 5641
www.kotkaniemi.fi/foorumi

Jaa sivu: